A Boglártanya Erdei Iskola tankertje

A Boglártanya Erdei Iskola a Vértesi Natúrparkban, Vértesboglár külterületén működik 2007 óta, a Pro Vértes Zrt. oktatási egységeként. Különlegessége, hogy az erdő élővilága mellett a tanyasi életformát is igyekszik bemutatni az ide látogató gyermekeknek. Itt a gyerekek gondozhatják a háziállatokat: friss füvekkel etethetik a baromfiudvar lakóit, szamarakat simogathatnak, de a nagyobbak még a nyuszik takarításában is részt vehetnek.

Az erdei iskola célkitűzése, hogy bemutassa, hogyan éltek és gazdálkodtak régen az emberek, hogyan nevelték állataikat, termesztették növényeiket akár önellátás, akár értékesítés céljából. Korábban is voltak kertpedagógiai foglalkozások az erdei iskolában, melyek során az eszközhasználatra, a munka szeretetére, a növények gondozására tanították a gyerekeket. A jókedvű munkavégzés mellett a gyerekek sokféle növényt megismertek, s az egészséges táplálkozásról is hallhattak a foglalkozások során.

2022-ben azonban új tankertet létesítettek, 12 db emelt ágyás került kialakításra, valamint egy fagyal-labirintus növényei is kiültetésre kerültek. Az emelt ágyásokban gyógynövények és fűszernövények kaptak helyet, valamint néhány zöldségnövény is bemutatásra kerül. Ezek a növények a biológiai sokféleségre is felhívják a figyelmet: eltérő levélforma, illat, gyógyászati hatás jellemzi őket. Az aromás növények származásáról, gyógyhatásáról kis táblák tájékoztatják az érdeklődőket.

A tankert sokféle feladatot ad a gyerekeknek, a legkedvesebb ezek közül az öntözés: kisebb-nagyobb színes kannákkal hordják a vizet a növényekhez, s közben azt is megtanulják, hogy nem a növény tetejére kell zúdítani a vizet, hanem a talaj közelében, a növény gyökerét szükséges megöntözni. A locsolás egy ideig kötelező feladat, hogy mindenki megismerje ezt a munkafolyamatot, de amikor önkéntes jelleggel lehet jelentkezni rá, akkor is nagyon sokat választják az öntözést.

Gyomlálási feladatok is sűrűn adódnak, melybe sokan önként és örömmel kapcsolódnak be. Akinek nincs kedve hozzá, azt a talicskával tudjuk motiválni: az abba összegyűjtött gyomokat a foglalkozás végén a tyúkoknak adjuk, s utána a gyerekek egymást is tologathatják. A gyomlálás előtt a gyerekeket meg kell ismertetni a kultúrnövényekkel, nehogy véletlenül azokat húzzák ki, így az alaktani ismereteket rögtön kamatoztatni tudják. Népszerű az a foglalkozás, amikor a tanyán lekaszált füvet kell gereblyékkel, lombsöprűkkel talicskába gyűjteni, és a füvet a komposztba, vagy a baromfiudvarba szállítani, míg a szénát a nyuszik téli takarmányozására az istállóba vinni.

A fagyalok ültetésével létesített labirintus eleinte le volt zárva, nehogy a gyerekek eltapossák a kis növénykéket. Sok öntözés, tápozás hatására a növények 2024-re nőttek meg annyira, hogy az öntözését a továbbiakban már rábízhattuk a gyerekekre. Örömmel mennek be „eltévedni”, de újra és újra fel kell hívni a figyelmüket arra, hogy vigyázzanak a fiatal növényekre, óvatosan lépdeljenek közöttük. Reméljük, a 2025-ös évben már foglalkozás és játék helyszíneként is megnyithatjuk a labirintust.

A Boglártanya Erdei Iskola egész évben várja az óvodás és iskolás csoportokat, osztálykirándulás során egy nap alatt is sok érdekességet tapasztalhatnak a gyerekek, de akár négy-öt napra való változatos program is kérhető, a korosztály és érdeklődési kör függvényében. A legtöbbet kért program az állatsimogatás és –gondozás, a félnapos erdei kirándulás, a gyógynövényismereti program, a kertészeti munkáltató foglalkozás, a madarászati bemutató és az éjszakai túra. Bővebb információk a Boglártanya Erdei Iskola honlapján olvashatók: https://boglartanya.hu/