A természetkapcsolat mint létszükséglet

Az Ökopszichológiai Intézet bemutatkozása

Napjainkban egyre többen érezzük, hogy a természettel való kapcsolatunk megújulásra, pontosabban újratanulásra szorul. A világ állapota, a fokozódó és egymásra ható társadalmi és környezeti válságok, amelyekben élünk, olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek megoldásához nemcsak technológiai, hanem szemléletbeli változásra is szükség van. Az Ökopszichológiai Intézet ebben a folyamatban kíván irányt mutatni.

Célja, hogy segítse az embereket a természettel való kapcsolatunk újragondolásában és egy életet támogató életmód kialakításában. Tudjuk, hogy a természethez való visszatalálás nemcsak környezeti, hanem mentális és lelki megújulást is hozhat. Képzéseinkkel és programjainkkal olyan tudást és eszközöket kínálunk, amelyek hozzásegítik a résztvevőket ahhoz, hogy aktív részesei legyenek a változásnak.

Miért fontos a természetkapcsolat?

Az elmúlt években elkezdtek összeérni, egymással összekapcsolódni azok a kutatások, amelyek a környezettudatos magatartás tényezőit kutatták, illetve azok, amelyek azt vizsgálták, hogy hogyan játszik szerepet a természet emberen kívül eső része az egészségmegőrzésben és gyógyításban. Érdekes, és ugyanakkor nem meglepő módon a közös nevező a természetkapcsolat lett, amely a munkánk középpontjában áll.

A természet nem erőforrások halmaza, hanem egy olyan mindent átszövő rendszer, amelybe minden sejtünkkel kapcsolódunk. Emiatt gyógyulunk vagy inspirálódunk benne, töltekezünk energiával, lassulunk, mélyülünk, regenerálódunk – és támogatjuk az élet burjánzó sokféleségét, teremtünk élőhelyeket, adunk vissza, akár többet is, mint elveszünk. Ez a kétirányú, kölcsönösségre törekvő kapcsolat jelenti vagy jelentené az egészséget: egyéni és rendszerszinten egyaránt.

Tevékenységeink

Miközben gyors tempójú világunkban könnyen elveszítjük a kapcsolatot azzal, ami valóban éltet minket, az Ökopszichológiai Intézet programjai, képzései során olyan tereket és alkalmakat teremtünk, ahol lehetőség nyílik ennek a legelemibb kapcsolatunknak a megélésére, megtapasztalására, a lelassulásra, az érzelmi és mentális feltöltődésre, valamint arra, hogy életünkben új, autentikusabb és az életet támogató utakat találjunk.

Tevékenységeink közé tartoznak a részvételi természetséták, a különböző önismereti munkák (pl. a Zöld önismereti csoport, a Mindennapi ökopszichológia, vagy épp a klímaszorongással és ökológiai gyásszal foglalkozó műhelymunkáink), valamint a különböző célcsoportoknak szóló képzéseink is. A jövőben egyre inkább a kutatás felé fordulunk, egyik fő irányunk a természetészlelés és a természetkapcsolat kutatása lesz.

Kinek szólnak a képzéseink?

Képzéseinket kifejezetten azoknak ajánljuk, akik érzik azt, hogy „valami nincs rendben”, de nem tudják, hogyan induljanak el. Vannak specifikus szakmai célcsoportoknak szóló képzéseink (pl. pszichológusoknak, természettudományos háttérrel rendelkezőknek vagy éppen coachoknak), illetve mindenki másnak szóló képzésünk is, akit vonz a természettel való kapcsolat mélyebb megélése, és mások természetkapcsolatának támogatása.

Képzéseink közös jellemzője a tapasztalati tanulás, a rendszerszemlélet, életszerű és finomhangolt folyamatokkal való építkezés és a közösségépítés.

A korábbi évek visszajelzései alapján programjaink átalakító hatásúak, és segítik a résztvevőket abban, hogy saját életükben és munkájukban is finomhangoltabb, emberibb működésmódot alakítsanak ki. Ha te is keresed a változás, változtatás lehetőségeit, kapcsolódjunk!

Molnos Zselyke

biológus, pszichológus

Ökopszichológiai Intézet

https://ecopsychology.hu/

https://www.facebook.com/ecopsychology.hu

Fotók: Wierzicky Anett/ Ökopszichológiai Intézet