Több mint háttér – a természetészlelés újratanulása

A Részvételiséta-vezető és természetkapcsolat-facilitátor képzés tapasztalatai
A természet nem csupán egy szép háttér az életünkben, hanem egy rendszer, amelynek mi is szerves részei vagyunk. Éppen ezért a természetkapcsolat nem egy választható lehetőség, hanem létünk alapvető feltétele – pszichológiai és egyben ökológiai létszükséglet egyaránt. Testünk és lelkünk ebbe a mátrixba születik bele, s érzi az elidegenedés fájdalmát, ha elveszíti ezt a kapcsolatot. Napjainkban egyre többen tapasztaljuk, hogy a természettől való eltávolodás kimerít, elidegenít, és megnehezíti, hogy igazán jelen legyünk az életünkben. Ezzel párhuzamosan pedig olyan globális környezeti válságot hoztunk létre, amely az életet magát fenyegeti.

A Részvételiséta-vezető és természetkapcsolat-facilitátor képzés ebben az elidegenedett állapotban segít: a kapcsolat újraépítésében önmagunkkal, egymással és a természettel, miközben eszközöket biztosít ahhoz, hogy másokat is támogassunk ebben a folyamatban.
Miért érdemes belevágni?
Ha természettudományos végzettséggel rendelkezel, esetleg természetpedagógusként dolgozol, akkor már most is mély természetkapcsolattal bírsz, és ismered az élő rendszerek működését. A Részvételiséta-vezető és természetkapcsolat-facilitátor képzés azonban többet kínál: olyan módszereket és eszközöket biztosít, amelyekkel másokat is elvezethetsz a természet mélyebb megtapasztalásához.
A program szilárd tudományos alapokra épül, ötvözve a természettudományok és az ökopszichológia megközelítéseit, miközben a gyakorlati alkalmazásra helyezi a hangsúlyt. A részvételi séták célja, hogy a természet ne csupán egy megfigyelt háttér maradjon, hanem egy élményszerű és transzformatív tapasztalássá váljon a résztvevők számára. A képzés során elsajátíthatod, hogyan vezess csoportokat a természetben úgy, hogy az ismeretátadás mellett mélyebb, átalakító élményt nyújtson számukra.

Az ökopszichológia egyik alapvető felismerése, hogy a legegyszerűbb dolgokban rejlenek a felismerések, a válaszok. A finomhangolás és mélységbeli nézőpontváltás képesek olyan fordulópontokat teremteni, amelyekben a barbár, ostoba és otromba történések elmozdulnak, átalakulnak, kezelhetővé válnak. A képzést elvégzők visszajelzései alapján a program nemcsak szakmai eszközöket ad, hanem mélyreható szemléletváltást is eredményez. Egy részvételiséta-vezető így fogalmazta meg a tapasztalatát: „Teljesen másképp vagyok, és azt érzem, haladok még mélyebbre.” .
Egy támogató közösség részeként
A képzés nemcsak tudást ad, hanem egy közösség részévé is válhatsz általa. 2025. márciusában indul a hatodik évfolyam, és eddig már mintegy 70 ember végezte el a képzést. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez több mint egy képzés – egy közösségépítés is egyben, amely a résztvevők számára hosszú távú szakmai és emberi kapcsolódásokat teremt.

A képzés egyik fontos pillére az évente megszervezett nyári Országos Találkozó, amely lehetőséget biztosít a végzettek és képzésben levők számára, hogy tovább mélyítsék tudásukat, megosszák tapasztalataikat, és együtt fejlődjenek.
Ha te is érzed, hogy valami nincs rendben a természettel való viszonyunkban, és szeretnéd másod szemléletváltását támogatni, csatlakozz február végéig a márciusban induló gyakorlatorientált képzésünkhöz!

Molnos Zselyke

biológus, pszichológus

Ökopszichológiai Intézet https://ecopsychology.hu/

https://www.facebook.com/ecopsychology.hu

Fotók: Wierzicky Anett / Ökopszichológiai Intézet