Tanulni a természettől? – Botanika kiállítás Debrecenben

A tájak újragondolása, a szimbólumok átformálása és az eltérő tudásformák alkalmazása – ezek a megközelítések lehetőséget kínálnak a kulturális intézmények közösségei számára, hogy felülvizsgálják szerepüket az ökológiai változások közepette. A Tanulni a természettől? – Botanika című csoportos kiállítás kérdéseket és javaslatokat fogalmaz meg arra irányulóan, hogy a kulturális mező résztvevői hogyan keretezhetik újra a természet megértésének hagyományos látásmódját kritikai módon, elősegítve a kultúra és a környezet újszerű kapcsolódásainak kialakítását. Hogyan tudnak a kulturális terek nemcsak reprezentációs rendszerekként működni, hanem aktívan részt venni az antropocén kor kihívásaival szemben?

A növekvő ökológiai bizonytalanság korában ezek a narratívák a bolygóhoz való viszonyulás alternatíváit jelenthetik számunkra. A tárlat arra invitálja a látogatókat, hogy fedezzék fel, sőt gondolják újra azokat a különböző módozatokat, amelyekkel megközelítjük, óvjuk vagy épp együtt létezünk a természeti világgal. A kiállításra újonnan létrehozott tíz mű három különböző témát jár körül: az ökológiai fülkék (niche) megfigyelését, a természeti szimbolika újraértelmezését, illetve a spekulatív történetmesélés lehetőségeit.  

Debrecen különleges helyet foglal el a magyar botanika történetében. Méliusz Juhász Péter Herbáriumától (1578) Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály kétkötetes, korszakalkotó Magyar Herbáriumáig (1807) a város már régóta a botanikai tudástermelés és a természettudományok központja. A kiállítás erre az örökségre építve köti össze a résztvevőket Debrecen egyedülálló természeti gyűjteményeivel és látnivalóival, mint például a Református Kollégium Múzeuma, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje vagy épp a Hortobágyi Nemzeti Park. Ezeken a kapcsolatokon keresztül a tárlat dialógust kezdeményez a történelmi és aktuális botanikai kutatások, valamint a kortárs művészeti gyakorlatok között. 

A kiállításon szereplő alkotások a 2024 nyarán megrendezett kéthetes, intenzív Debreceni Nemzetközi Művésztelep (DNM) eredményei. A meghívott művészek, építészek és tervezők tartózkodásuk alatt elmerültek Debrecen és a környező régió gazdag természeti történelmében, alapot biztosítva ezzel a művészi kutatásnak és az interdiszciplináris párbeszédnek. A kiállításon Szabó Bálint (HU), CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis (PL/IT), Daniel Godinez Nivón (MX/NL), Vékony Dorottya (HU), Kuzma Eszter Júlia (HU), Gaja Mežnarić Osole & Krater Kollektiv (SI), Karina Mendreczky & Katalin Kortmann-Járay (HU), Szabó Nóra (HU), Thea Lazăr (RO) és Illés Zsófia Szonja (HU) alkotásai láthatók.

Kurátorok: Horányi Attila, Süli-Zakar Szabolcs, Török Krisztián Gábor, Vékony Dorottya 

A kiállítás 2025. március 9-éig tekinthető meg. Bővebb információk: https://modemart.hu/kiallitas/tanulni-a-termeszettol-botanika/

Fotók: Biró Dávid