Őszi séta a Budai Arborétumban

A főváros közepén az ország egyik leggazdagabb arborétuma övezi a MATE Kertészettudományi, Élelmiszertudományi és Tájépítészeti Karainak székhelyét. A Budai Arborétum a Gellért-hegy déli lábánál terül el, területét a Ménesi út két, korban és jellegben elváló részre osztja: az Alsó és a Felső Kertre. A Budai Campus története a Haszonkertészeket Képző Gyakorlati Tanintézettel kezdődött, amit dr. Entz Ferenc, a szabadságharc orvosa 1853-ban hívott életre. Az Arborétum nemcsak az egyetemistákat szolgálja ki, a lakosság számára is nyitva áll. Minden évszakban érdemes ellátogatni ide, csodálatos látványt nyújtanak a virágok, illetve ősszel gyönyörű lombszíneződésnek lehetünk tanúi.

A Budai Arborétum területe 7,5 hektár. Jelenlegi növényanyaga csaknem 2000 fásszárú dísznövény fajt és fajtát, több száz hagymás virágot és csaknem 250-féle egyéb évelő dísznövényt foglal magában. Az Arborétum növényanyaga rendkívül gazdag: a jövő kertészmérnökei és tájépítész-mérnökei itt kezdik el elsajátítani a növényismeretet.

Felismerve kiemelkedő dendrológiai értékeit, környezetvédelmi jelentőségét, a magyar kertészeti felsőoktatásban betöltött fontos szerepét, a főváros vezetése 1975. március 5-én kelt határozatával az Arborétum területét természetvédelmi területté nyilvánította. Amellett, hogy az Arborétum elsősorban növények gyűjteményes kertje, természetvédelmi területként egyik fontos feladata, hogy a természetes állatvilágnak élőhelyet biztosítson. Különösen fontos ez egy olyan erősen beépített környezetben, mint a főváros XI. kerülete, ahol a megmaradt egybefüggő zöldfelület ritka kincs, és nemcsak nekünk, embereknek jelent felüdülést, de a kisebb-nagyobb állatok számára is menedékül szolgál.

A növényzet nyújtotta lehetőségeken kívül mesterséges költőhelyeket, odúkat is kihelyeztek, amelyekben a kisebb testű madarak – elsősorban széncinegék és mezei verebek – rendszeresen költenek. Télen a cserjéken és fákon lévő termések és magvak nyújtanak táplálékot a madárcsapatoknak, de emellett a terület több pontján álló madáretetőkben is mindig friss napraforgómag várja az éhes vendégeket. A kerti tó pedig az állatok ivóvízszükségletét fedezi, valamint élőhelyet nyújt a vízi élőlények számára.

Az arborétum elsődleges feladata,hogy bemutatókertként szolgáljon a dísznövénytermesztéssel, dendrológiával és díszkertészettel ismerkedő egyetemi hallgatók számára, a „kertészeti dendrológia”, az „évelő dísznövények” és az „egynyári dísznövények” témáinak oktatásához. Megtalálható itt ezért csaknem minden olyan fásszárú és évelő lágyszárú faj és fajta, ami hazánkban forgalomban van. A terület változatos mikroklimatikus adottságaival és az öntözés lehetőségeivel megfelelő termőhelyet nyújt az eltérő igényű növények számára is.

Az Arborétum nyitott kertként az ismeretterjesztés és a környezeti nevelés területén is aktív szerepet vállal, már óvodás kortól érkeznek csoportok látogatóba. Az Arborétum területén több tanösvény is helyet kapott. Néhány bejárásához már otthon felkészülhetünk az alábbi útmutató segítségével. Tematikus séták az arborétumban: https://budaiarboretum.uni-mate.hu/tematikus-s%C3%A9t%C3%A1k-az-arbor%C3%A9tumban

Bővebb információk: https://budaiarboretum.uni-mate.hu/home * Fotók: Papp Sólyom