A Pál utcai fiúk helyszíneként széles körben ismert Füvészkert minden évszakban újat mutat, télen is érdemes ellátogatni ide. Ha zord az idő, akkor az üvegházak gyűjteményei között átmelegedhetünk, miközben növényritkaságokban gyönyörködhetünk. Az ELTE Füvészkertet, hazánk első botanikus kertjét 1771-ben Nagyszombatban alapította az Orvosi Kar Növénytani és Vegytani Tanszékének első professzora és a hozzá tartozó botanikus kert első igazgatója, Winterl Jakab. A kert az orvostanhallgatók képzését szolgálta, de nagyon hamar helyet kaptak a gyógynövények mellett a hazai flóra ritkaságai, kertészeti különlegességei is, majd az üvegházakban a trópusok növényei.

Történelmét sorozatos költözések, felvirágzások és újrakezdések jellemezték: két nagyszombati, egy budai és három pesti helyszín, ahol neves igazgatók, köztük a híres polihisztor, Kitaibel Pál követték egymást, és hoztak nemzetközi sikereket a kert életében.
Az intézmény az utolsó költözés alkalmával 170 éve foglalhatta el méltó helyét a Festetics-kertben. A kert romantikus építményei, tavai – köztük a legnagyobb tó a szigetével – Molnár Ferenc tolla által vált halhatatlanná, ahol a Pál utcai fiúk: Boka, Csónakos és Nemecsek rejtőzött el a vörösingesek elől.

A kert a 19. század végén élte virágkorát, a közel 10 hektáros területén 12.000 növényfaj és változata élt. A Kiegyezést követően Buda és Pest látványos növekedésnek indult és teljesen körbevette a század közepén még ritkán lakott területet. A növekvő lakosságnak megfelelő orvosi ellátásra volt szüksége, amelyet újabb klinikaépületek építésével kívánt megoldani a város, és a kevésbé értékesnek tartott Füvészkert területét jelölték ki erre a célra. A kert területe egyharmadára zsugorodott, látványos kertrészletei: a tavak, a műrom és a növénygyűjteményének egy része is megsemmisült.
A kert történetének mélypontját a II. világháború hozta, amikor lebombázták üvegházait, és a megmaradt trópusi gyűjteményei megfagytak. A kert hamar magához tért, és az újjáépítések mellett sorozatos fejlesztések következtek, míg a legjelentősebbként a kétezres évek elején a kastélyépületet leszámítva a kert teljes egésze megújult, és korszerűsödött, így vált ismét európai színvonalúvá.

A Füvészkert 1960 óta országosan védett, 2005-ben pedig elnyerte a Magyar Örökség Díjat. 2006-ban a kert és védett épületei (pl. Festetics-kastély, Pálmaház) is Kulturális Örökségvédelem alá kerültek. 2022-ben pedig bekerült a Nemzeti Értéktárba.
Jelenleg 8.000-re tehető a növényfajok és változataik száma, amelyek rendszertani vagy életföldrajzi besorolásuk szerint tekinthetők meg. A főbb gyűjteménycsoportok: arborétum, trópusi és szubtrópusi növények, kaktuszok és egyéb szukkulensek, orchideák, rovaremésztő növények, trópusi vízinövények (tündérrózsák), kontyvirágfélék, citrusok, ausztrál növények, cikászfélék, trópusi páfrányok, begóniák, broméliafélék, hazai és magashegységek növényei, védett és vöröskönyves növények.

A kert több évszázados kapcsolatrendszere révén Amerikától Ázsiáig és Ausztráliáig minden kontinensről származóan fel tud vonultatni növényérdekességeket, mint például az amazonasi óriástündérrózsa vagy az ausztráliai eredetű sárkányfenyő. Több mint 300 nemzetközi vörös listás és ugyanennyi hazánkban is védett növényfaj található meg, melyek közül közel 40 faj megóvására – több nemzeti parkkal együttműködve – különös figyelmet fordít. A Füvészkert alapfeladata az oktatás és kutatás, de széleskörű ismeretterjesztést is végez, rendezvényeket szervez a különböző növénycsoportoknál (pl. Paradicsom nap, Füge nap).

Az élő növények mellett a nem élő gyűjteményei: a 12 ezer tételes maggyűjteménye, 5000 kötetből álló könyvtára és a 30 ezer lapból álló herbáriuma nyújt segítséget a diákok és a kutatók számára.
2017-ben a megalakult a FűFa-tankert, melyben az óvodások és kisiskolások kertészeti foglalkozásai zajlanak, és hétvégéken a Szamóca Kiskertész Tanoda programjainak a színtere.
2023-tól a téli hónapokban a lengyel Garden of Lights céggel együttműködésben fénykiállítás kerül megrendezésre, mely a kert nyitvatartási ideje után fogadja a látogatókat. A fény és hangkiállítás tematikája tavaly Alice csodaországban volt, az idén pedig a Hupikék Törpikék. A fénykiállítás március 2-ig látogatható.

A Füvészkertben évek óta sikeresen zajlik a növények örökbefogadása. Ezzel a kertet támogatni akaró látogatók a Füvészkertért Alapítványnak juttatott adományaikkal segíthetik a Kert működését. A Kertben található valamennyi növény örökbe fogadható. Az örökbefogadás jelképes, a növény a Füvészkertben marad. A Füvészkertben rengeteg programmal, tematikus nappal várják az érdeklődőket.
2025-re tervezett programok:
2025. február 8. szombat 11-től: Virágzó orchideák – tematikus szakvezetés
2025. február 16. vasárnap 11-től: Mérgező növények- növényi mérgek – tematikus
2025. március 1. szombat 11-től: Tüskék, tövisek, szőrök – tematikus szakvezetés

2025. március 9. vasárnap 11-től: Trópusi ehető növények – tematikus szakvezetés
2025. március (pontos időpont még tervezés alatt): BEPORZÓK NAPJA – szemléletformáló program iskolai csoportoknak
2025. március 21. péntek 14-től: Gyümölcsfák oltása – bemutató
2025. március 29-30 és április 5-6.: SAKURA ÜNNEP
2025. április 22 kedd: FÖLD NAPJA – szemléletformáló program iskolás csoportoknak
2025. április 26. 13-tól: Rovarfogók – tematikus szakvezetés
2025. április vége (pontos időpont még tervezés alatt): Bazsarózsa nap
2025. május vége (pontos időpont még tervezés alatt): A Füvészkert és a magyar botanika arcképcsarnoka kiállítás megnyitója
2025. május vége (pontos időpont még tervezés alatt): Madarak és fák napja – a központban az év fája (korai juhar)
2025. május 30-június 1: Kaktuszkiállítás
2024. június 7. szombat 14 órától: Rovarfogó növények napja
2025. augusztus (pontos időpont még tervezés alatt): Paradicsom nap
2025. augusztus vége: Viktória tündérrózsa nap/levélpróba (amennyiben a növény növekedése ezt lehetővé teszi, ha a levele eléri a megfelelő méretet)

2025. szeptember (pontos időpont még tervezés alatt): Füge nap
2025. szeptember 12-14: Kaktuszkiállítás
2025. október (pontos időpont még tervezés alatt) AFRIKA nap, a kávé világnapja alkalmából
2025. október (pontos időpont még tervezés alatt): GINKGO nap
Gyerekeknek Szamóca Kiskertész foglalkozások: (3-10 éves gyerekeknek és kísérőiknek)
2025. február 8. szombat 10.00 és 11.15 Kaktuszok
2025. február 22. szombat 10.00 és 11.15: Utazás Madagaszkárra
2025. március 8. szombat 10.00 és 11.15: Kikelet kereső
2025. március 22. szombat 10.00 és 11.15: Csicseriborsó, bab, lencse…
2025. április 12. szombat 10.00 és 11.15: Nyuszik kedvence
2025. április 26. szombat 10.00 és 11.15: Virágos kincskereső
Fotók: Papp Sólyom