Magyarországon évente több ezer erdőtűz keletkezik. A tüzek száma az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt. A keletkezett kár, az oltási és helyreállítási költség több milliárd forint. Tájékoztató játékokkal a szülők és a pedagógusok is segíthetnek a gyermekeknek megismerni a tűz tulajdonságait.
Az erdőtüzeket nem lehet kategorikusan elválasztani a nem erdőterületen, réten, nádasban, elbozótosodott, parlag területeken égő egyéb vegetációtüzektől, hiszen a tüzek jelentős hányada ezeken a területen keletkezik, és terjed át az erdőre. A hazai erdőkben az ún. felszíni tüzek a jellemzőek, amikor az erdő talaján levő avar, egyéb elhalt növényi részek, illetve kisebb méretű cserjék kapnak lángra. Ezek kedvezőtlen száraz, szeles időjárási viszonyok esetén átterjedhetnek a cserjeszintre illetve a fák koronaszintjére ún. koronatüzet okozva.
Hazánkban a klimatikus viszonyok és a vegetáció összetétel miatt az erdőtüzek természetes úton való keletkezése nem jellemző – arányuk 1% alatti. A tüzek többsége emberi gondatlanság vagy szándékosság következménye. Magyarországon 99%-ban az ember az erdőtüzek okozója! Például a nem megfelelően eloltott tábortűz kis szél hatására akár három nappal később is begyújtja az erdőt.
Az erdőtűz által nem csak a faállomány, hanem a teljes erdei életközösség veszélyeztetett. Az erdőtűzben az állatok és azok otthona (fészek, faodú, üreg) is gyorsan megsemmisülhet. Az állatok egy része nem tud elmenekülni a tűz elől, de azok a gyors helyváltoztatásra képes állatok is súlyos sérüléseket szenvedhetnek. A tűz eloltása és a károk felmérése után veszi kezdetét a természet és az erdészek hosszadalmas és költséges munkája, az erdő helyreállítása.
Gyermekeknek készült foglalkoztatók, ismertetők találhatók a www.erdotuz.hu honlap Gyereksarok menüpontjában.

A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, az alábbi vármegyékben elrendelésre került a tűzgyújtási tilalom: Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Veszprém.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapján elhelyezett térképen, illetve a kapcsolódó információs anyagokból tájékozódhatnak. A térkép a napi állapotot mutatja. Ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom, az a térképen szövegesen is jelezve van.
A hatóságok kérik a lakosságot, hogy fokozottan ügyeljenek a tűzgyújtási tilalom betartására, hiszen a felelős magatartással hatalmas környezeti és vagyoni kár előzhető meg! Egy másodperc odafigyeléssel elkerülhető lehet a 100 órás tűzoltás és a 100 éves erdészeti helyreállítás!