25 éves a Ravazdi Erdei Iskola

Az erdei iskolák életre hívásának úttörője Németország volt, ahol az iparosodás miatt kibontakozó, súlyos tuberkulózis-járvány gyerekeket sújtó negatív hatásait, az un. Freiluftschule-kkal szerették volna orvosolni. A legfontosabb célkitűzésük a zsúfolt tantermekből a szabadlevegőre költöztetni az oktatást. A megvalósítás híre hamar szárnyra kelt és gombamód kezdtek szaporodni a szabadlevegős iskolák szerte a világban. Ezt a törekvést tovább gondolva napjainkban egyfajta funkcióváltást érhetünk tetten úgy, hogy míg az elődök a teremtett világra, elsősorban, mint gyógyító közegre, addig az utódok, mint a megismerés forrására is tekintenek.

A Ravazdi Erdei Iskola története
Az 1990-es évek közepétől a hazai erdőgazdaságok fontos feladatuknak tekintették az erdőgazdálkodás reális megítélése érdekében a közvélemény alakítását-formálását. Ennek a célkitűzésnek a leghatékonyabb színteréül az erdei iskolai oktatást tartották. Felismerték, hogy a tanuló ifjúság az a célcsoport, akin keresztül a felnőttekhez is eljutnak az erdőgazdaságok által létrehozott, képviselt értékek. A társadalmi kommunikáció középpontjában az erdő, a természet megszerettetése, az erdőgazdálkodás valós folyamatainak megismertetése állt.
Az Országos Erdészeti Egyesület módszertani továbbképzéseket, külföldi tanulmányutakat szervezett az erdészek számára tapasztalatgyűjtés céljából az ifjúság természet- és környezetvédelmi nevelésének témakörében. Ilyen alkalommal született meg a gondolat, hogy a szép számmal működő erdei iskolák mellett legyenek erdészetek által működtetett erdei iskolák is.

A Ravazdi Erdei Iskola megalapításához vezető első lépés: 1996. október 2-3-án a szolnoki közgyűlésen megalakult Az Országos Erdészeti Egyesület Erdei Iskola Szakosztálya. Az itt jelen lévő vezetők alapító aláírásukkal azt is kinyilvánították, hogy erdészeti erdei iskola működtetésére vállalkoznak. Köztük volt Kocsis Mihály, a Kisalföldi Erdőgazdaság Rt. Ravazdi Erdészetének akkori igazgatója, aki e célt a győri Apáczai Csere János Főiskolával, 1996. novemberében kötött együttműködéssel kívánta megvalósítani.
A Ravazdi Erdei Iskola alapjainak megteremtésénél meg kell emlékeznünk Dr. Kováts-Németh Mária munkásságáról is. Ő 1995-ben, még a Soproni Egyetemen dolgozva pályázatot nyert az erdőpedagógia kidolgozására. Ebben az évben átjött az akkor még Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolára. Magával hozta a nyertes pályázatot, és a tender sikeres megvalósításához keresett itt partnert. Két korábbi tanítványa (Varga Tamás, Szabó Miklós erdőmérnökök) ajánlotta Kocsis Mihályt, aki ez idő tájt szintén szeretett volna erdei iskolát létrehozni a Ravazdi Erdészet területén.

A két említett törekvés 1996-ban fonódott össze, hiszen a Dr. Kováts-Németh Mária által megalkotott projekt értő fülekre talált. Elképzeléseit, az Erdőpedagógiával kapcsolatos terveit messzemenőkig támogatta dr. Magas László, a Kisalföldi Erdőgazdaság Rt. akkori vezérigazgatója. Ezen három személynek köszönhető a Ravazdi Erdei Iskola létrejötte, alapjainak megteremtése. Őket tekinthetjük a szakmai munka elindítójának, mely nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten is elismerést vívott ki az elmúlt évek-évtizedek során.
Kezdetben az erdei foglalkozások Ravazdon a Magyalosi erdőben lévő cserkésztáborban zajlottak. Noha 1996 óta működik az Erdőpedagógia projekt, ami akár erdei iskola programnak is nevezhető, de a nomád táboron kívül magának az erdei iskolának nem volt még épülete. Erre egészen 1999-ig kellett várni. Ekkor lett ugyanis átadva az erdei iskola foglalkoztató terme, illetve az előtte található iroda. Innentől beszélhetünk igazán Ravazdi Erdei Iskoláról.

A tanítóképzőn 1999-től indult el az erdőpedagógia projekt szakkollégiumként. 2002-ben újabb céltudatos fejlesztés részeként elkészült az erdei iskola konyhája és a tetőtéri szállás. Innentől már bentlakásos, ötnapos erdei iskolai programokra is lehetőség nyílt. Előtte a cserkésztábor biztosított szálláslehetőséget szűkös időszakban a nomád körülmények és az időjárás miatt. Egy 2021-es pályázatból történő fejlesztés olyan érdemi, minőségi változást eredményezett a felújításnak köszönhetően, melynek révén jelentősen javult az ingatlan komfortja, korszerűsödött a működtetése, így jobban szolgálhatja a gyerekek elhelyezését.

A Ravazdi Erdei Iskola 1999 óta működő, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. által fenntartott, minősített erdei iskola. A színes, gyakorlatorientált foglalkozásait, magas színvonalát elhivatott erdészek és környezetnevelési szakemberek, valamint a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karának oktatói garantálják. Ők kezdetekben vezették is az erdei iskolai programokat. 2012-től viszont már a KAEG Zrt. erdőpedagógus munkatársa látja el ezt a feladatot.
Az újabb infrastrukturális fejlesztések nagy mértékben színesítik az erdei iskolai szolgáltatások palettáját és elősegítik a fenntarthatóságra nevelést. Az őshonos gyümölcsfajok megőrzésére létrehozott Tündérkertben a gyerekek gyakorlati foglalkozásként megismerkedhetnek a környékre jellemző gyümölcsfajtákkal, a gyümölcsfák oltásával.

Az iskola fölé magasodó dombon található az erdészeti tevékenységeket bemutató Villebald tanösvény, valamint a Sólymos Szilveszter kilátó. A fedett lovarda a csoportok lovaglási igényeit elégíti ki. Az Erdésztónál felújított vendégház, büfé épület a vízvizsgálati foglalkozások, iskolai zöld nyílt napok kedvelt színtere. A muzeális értékekkel bíró Méhesház a benne kialakított méhészeti kiállítással a méhészeti foglalkozások és a beporzók védelmére irányuló programok helyszíne.

Forrás: KAEG Zrt. Fotók: Szalontai Kriszta