Gyűjtsünk vadon termő gyógynövényeket!

A természetben szinte minden panaszra, betegségre találunk megoldást, ha megismerjük a vadon termő gyógynövényeket. Házipatikát állíthatunk össze, s a növényekből a tünetek megjelenésekor válogathatunk, gyógyíthatjuk magunkat. A kirándulás és a gyógynövények megkeresése, szedése gyerekekkel is jó móka, bátran vonjuk be őket is a munkába.
Amennyiben gyógynövényfajokat szeretnénk gyűjteni, nagyon fontos, hogy felismerjük, és meg tudjuk különböztetni őket a rokon fajoktól, ezért csak alapos élőhely- és botanikai ismeretek birtokában kezdjük el a munkát. Ha nem a kívánt fajt szedjük, elmarad a gyógyhatás, és a legrosszabb esetben még mérgezések áldozatává is válhatunk. Ennek közismert iskolapéldája a medvehagyma helyett szedett mérgező gyöngyvirág. De a fekete bodza helyett begyűjtött gyalogbodza is okozhat mérgezési tüneteket, így a bodza szedésekor is meg kell győződnünk arról, hogy a megfelelő fajról gyűjtsünk virágzatot, termést.

Fekete bodza termés, melyből lekvárt készíthetünk. Fotó: Papp Sólyom

Mindig tiszta (autóutaktól, lakott területektől távol eső, vegyi szennyeződéstől mentes) helyen szedjünk gyógynövényeket. Csak a gyógyhatásért felelős növényi résszel foglalkozzunk, amelyikben a legnagyobb a hatóanyag tartalom – figyeljünk arra, hogy ne tépjük ki az egész növényt, ne kopasszuk meg túlságosan.

Az erdei mályva levelei és virágai nyálkaanyagot tartalmaznak. Fotó: Papp Sólyom

Kíméletesen válasszuk le a gyűjtendő szervet, használjunk éles kést vagy metszőollót, így lehetősége lesz a növénynek regenerálódni, tovább szaporodni. Dolgozzunk kertészkesztyűben, s kosarakba, dobozokba tegyük a levágott növényeket.
A gyűjtés időpontja a hatóanyagot tartalmazó növényi szerv kifejlődésekor jön el, minden fajnál más. Az időjárást figyelembe véve a napos, száraz idő kedvezőbb. A begyűjtött növényi részeket felhasználás előtt szétterítve, árnyékban szárítsuk meg, így kiváló fitoterápiás alapanyagot kapunk.

Csipkebogyó, a Hecsedli alapanyaga. Fotó: Papp Sólyom

Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (Evt.) szerint naponta személyenként legfeljebb 2 kg gomba, 2 kg vadgyümölcs és 2 kg gyógynövény gyűjthető egyéni szükségletre. Tehát ezek kereskedelmi forgalomba nem kerülhetnek. Védett természeti területeken (Natura 2000 terület, nemzeti park, természetvédelmi terület, tájvédelmi körzet) csak külön engedéllyel szabad gyógynövényt gyűjteni. Védettséget élvező veszélyeztetett fajok gyűjtése minden területen tilos! Gyűjtésük, károsításuk során büntetés fizetendő, a fajok természetvédelmi eszmei értéke 5-250 ezer forint között változik. A vadon termő gyógynövények gyűjtésekor tartsuk be a fenti írott és íratlan szabályokat!