Természetvédelem a budapesti Állatkertben

A Fővárosi Állat- és Növénykert fontos természetvédelmi programokban vesz részt, és egyúttal az ország leglátogatottabb kulturális intézménye is. A Fővárosi Állat- és Növénykert a világ egyik vezető állatkertje, az állatkerti világhálózat elismert tagja, amelynek stratégiai céljai közé tartozik a külföldi és hazai állatkertekkel, illetve más szakmai partnerekkel való együttműködés, mindenekelőtt a természetvédelem, a veszélyeztetett fajok megőrzése terén. Ennek érdekében az intézmény jelenleg is több ritkulóban lévő faj, köztük az óvilági majmok közé tartozó mandrill, a pompás koronásgalamb, a hangyászsün, illetve a szürke óriáskenguru európai állatkerti tenyészprogramját koordinálja. Emellett a kert szakemberei részt vesznek az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) különböző szakmai testületeinek munkájában, amelyek például az elefántok, a gorillák, az orangutánok vagy éppen a vörös pandák állatkerti elhelyezését, gondozását, szaporítását és védelmét hangolják össze.
A fajmegmentő tenyészprogramok részeként az elmúlt időszakban több fontos állatszállításra került sor, illetve kerül sor a közeljövőben. Például az Állatkertbe nemrégiben érkezett egy fiatal szibériai tigris tenyészpár: Agnes, a hároméves nőstény Csehországból, Dáriusz, a hétéves hím pedig a Debreceni Állatkertből. A szakemberek időközben már össze is szoktatták a tigrispárt, sőt, már párzást is megfigyeltek náluk.
Az Állatkert persze nemcsak a ritkulóban lévő fajok szaporításával szolgálja a természetvédelmet, hanem szemléletformálással is. Ennek jegyében igyekeznek bemutatni a látogatóknak a globális természetvédelem kihívásait, részt vállalva olyan természetvédelmi kampányokban, mint az EAZA által meghirdetett VietnAmazing kampány, amely Vietnám élővilágának sokféleségére és védelmére hívja fel az európai közönség figyelmét.
A Budapesti Állatkert tevékenységének fontos, stratégiai területe a vadállatmentés is. Magyarországon honos, védett vagy fokozottan védett állatfajok olyan egyedeinek mentéséről van szó, akik valamilyen okból emberi segítségre szorulnak. A sérült állatokat meggyógyítják, a legyengülteket felerősítik, az elárvultakat pedig felnevelik, úgy, hogy a sikeresen rehabilitált állatok visszakerülhessenek természetes élőhelyükre. Az idei évben már eddig is ezernél több mentett állatról gondoskodtak a kert vadállatmentő központjában.
Az Állatkert céljai közé tartozik az élővilág sokféleségének minél szélesebb keresztmetszetét felvonultató, változatos, látványos, érdekes élő gyűjtemény bemutatása példamutató állatjólléti feltételek között. Ennek érdekében az év első felében sikerült megnagyobbítani a veszélyeztetett ázsiai vadkutyák kifutóját, valamint a vombatkifutót is. Ezekre a munkálatokra az Állatkerti Alapítványhoz érkező támogatásoknak köszönhetően nyílt lehetőség.
Már láthatók azok az újonnan érkezett, Vietnámban őshonos állatfajok, amelyeket az VietnAmazing kampány keretében szerezett be az Állatkert, sőt a Főkapu mellett egy új bemutató növényház is létesült, amelyben Vietnám növényvilágából nyújtanak ízelítőt. A botanikai fejlesztések közé tartozik a japánkerti domb oldalába telepített teaültetvény is.
A bemutatáshoz természetesen kiterjedt oktató, ismeretterjesztő munka is tartozik, a tanulmányi csoportok számára szervezett zoopedagógiai foglalkozásoktól a különféle ismertető táblákon át a látványetetésekig, állattréningekig és más élményprogramokig.
Stratégia feladat az Állatkert számára a nagyközönség megszólítása is. Nemcsak azoké, akik adott napon épp a kert területén tartózkodnak, hanem mindenkié, akit érdekel a természet, illetve az állatkertek világa, illetve az élővilág megőrzését szolgáló természetvédelmi tevékenység.