A Pro Vértes szeretettel várja látogatóit Csákvárra, a Geszner-parkba, a Vértesi Natúrpark látogatóközpontjába, a gróf Esterházyak egykori 20 holdas meseszép, tavakkal ölelt, vízimalmos vadon-boldogító virágokban gazdag Pagonyába ingyenes eseményére, ahol mentett és gyógyult állatokkal is találkozni fogunk. Az Állatok Világnapjához kapcsolódó cselekvő természetvédelmi eseményünk a biológiai sokféleséget támogató és elősegítő módszereket mutatja be. Természetvédelmi célú barkácsműhelyben kertjeinket kártevőktől megóvó hasznos állatoknak fogunk élőhelyet és/vagy kertünkbe csalogató telelőhelyet készíteni közösen: sünnek, gyíkoknak, békáknak, hasznos rovaroknak. Klímavédelmi játszóházunk is lesz, ahol játszva megismerkedhetünk azokkal a lehetőségekkel, hogy egy jobb jövőért tegyünk.
A PROGRAM RÉSZEI:
– Gyógynövény „wellcome drink” – EGÉSZségvédelem, a teázás közben játékos ismerkedés a legendájukkal és varázslatos hatásukkal.
– Rövid vetített mese a biodiverzitásbarát kert lakóiról és téli álmukról (14 féle téli állati jó szálláshely bemutatása).
– Vértes Természettudományi kiállítás megtekintése – 9 háromdimenziós dioráma, mely a Vértes élővilágát mutatja be.
– Természetvédelmi barkácsműhely – telelőhelyek közös készítése (klímavédelmi workshop).
– A Sóstó Vadvédelmi Központ önkéntes támogatásával mentett, gyógyult sün és további meglepetés állatokat mutat be a programon résztvevőknek.
– Süni repatriálása – visszaengedése a Természetbe, a számára készített téli szálláshelyre.
Vadítsuk vissza környezetünket! A jövő fenntartható kertjei sokkal vadabbak, mint ahogy azt mi gondoljuk.
Programvezető: Becse Ildikó (okl. tájépítészmérnök, okl. mérnöktanár), Pro Vértes – környezeti nevelő és a Sóstó Vadvédelmi Központ munkatársa.
A program ideje: 2024. 10. 13. (vasárnap), 10.00-13.00 óra
Helyszín: 8083, Csákvár, Kenderesi u. 033/7 hrsz. Geszner-ház, (A Kenderesi u. legvégén, a kőkapunál kell bekanyarodni a parkba, a GPS olykor elnavigálja a látogatókat)
A programon való részvétel INGYENES.
Az ember része a természetnek, s ha a természetes élővilágnak életteret biztosítunk kertünkben, akkor a bennük való gyönyörködés mellett mind segítőtársaink is lesznek. A klímaváltozással együtt élőhelyek sokasága szűnik meg, fajok pusztulnak ki szerte a világon, amelynek káros hatását már mi is érzékeljük. Itt az idő a cselekvésre, hogy a természetes kertek divatba jöjjenek!
Tehetünk még bármit az ökoszisztémák összeomlása ellen? A fenntarthatóság már édes kevés, vissza kell vadítani környezetünket! Előtérbe kell kerülni a környezetünket gyógyító szemléletnek, úgymint a biológiai sokféleség és a kedvező talajélet helyreállításának, amely mellett nagy hangsúlyt kap a fenntartás módja is.
A „természet-harmonikus” kertekben a növények és állatok nagy szabadságban élnek, és emellett úgy alakítjuk környezetünket, hogy számukra is kedvező életfeltételeket alakítsunk ki. A program számos gyakorlati ajánlást nyújt az innovatív kertépítészeti természet-harmonikus módszerek és a cselekvő természetvédelmi megoldások bemutatásával. Ezek a kertek minden minőségükben a vadont idézik.
Az esemény a Pro Vértes „Klímavédelmi workshop” programsorozat keretében, a Vértesi Natúrpark klímavédelmi stratégiájához igazodva és a Pro Vértes ingyenes cselekvő természetvédelmi oktatási munkájaként jön létre.