Tudatos kerékpározás

Az erdőben való kerékpározás során egyszerre élvezhetjük a kerékpározás technikai kihívásait, és megcsodálhatjuk Magyarország lenyűgöző tájait is. Fontos tudnunk azonban, hogyha nem készülünk fel megfelelően, kerékpártúráink során sok kárt okozhatunk a természetben. Minden erdei túrának vannak eredendő kockázatai, amik könnyen lecsökkenthetőek gondos tervezéssel és helyes döntések meghozatalával. Megtervezni egy túrát az erdőbe más, mint tekerni egyet a szomszédos utcákban. Itt ugyanis, ha bajba kerülsz, a hazafelé tartó séta több óra hosszú is lehet. Gondold át, ki milyen képességekkel rendelkezik a csapatban, és bizonyosodj meg róla, hogy rendben vannak a felszerelések, az adottságok és az elvárások.
Magyarországon a terepkerékpározást alapvetően két törvény szabályozza: az erdőtörvény (2009. évi XXXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról), valamint a természetvédelmi törvény (1996. évi LIII. törvény a természet védelméről). Végezz előzetes kutatómunkát a tervezett nyomvonalról! Az erdőtörvény kimondja, hogy az állami és a helyi önkormányzati tulajdonú erdőkben csak bizonyos feltételek betartása mellett lehet kerékpározni. Amikor időbeli korlátozás nem tiltja, biciklizni többek között a megfelelő jelzésekkel ellátott turistautakon lehet, valamint az erdészeti feltáróhálózat útjain. Az időbeli korlátozásokat az adott terület erdőgazdálkodója jogosult meghatározni. Védett természeti területen ezeket a szabályokat felülírja a természetvédelmi törvény: járművel (a törvény értelmében a kerékpár értelemszerűen az) csak az arra kijelölt utakon szabad közlekedni. Fokozottan védett természeti területeken a kijelölt turistautak (biciklisek esetében a kijelölt kerékpárutak) elhagyása tilos! A kerékpáros jelzéssel ellátott turistautakon bátran lehet kerékpározni. A csak gyalogosok számára kijelölt túraútvonalakon erre nincs lehetőség, mivel ez veszélyeztetné a gyalogosok testi épségét.

Szabályok, melyeket az erdei kerékpározás közben be kell tartani:
– Jelzett turistaúton csak akkor lehet kerékpározni, ha az adott út kerékpáros útnak is ki van jelölve.
– A KRESZ szabályai az erdei kerékpáros utakon is érvényesek.
– Mindig az útviszonyoknak megfelelően kell megválasztani a sebességet, ami az erdőben legfeljebb 30 km/óra lehet.
– Az erdészeti utakon kijelölt kerékpáros útvonalakon rosszul belátható, egyenetlen úttestű szakaszok, nagy lejtésű, meredek utak, kis ívű kanyarok is vannak, emellett gépjármű és munkagép forgalomra is lehet számítani.
– A természetvédelmi területeken a kijelölt kerékpár- és turistautakról nem szabad letérni.
– Az utakat mindenki csak saját felelősségére veheti igénybe!
– Gondolni kell arra is, hogy a kerékpáros utakat vadon élő állatok vagy gyalogosok, köztük gyerekek is keresztezhetik. Figyelni és vigyázni kell rájuk!
– Az erdő, sokak örömét, kikapcsolódását és egészségét szolgálja, ezért legyünk a többi erdőjáróval előzékenyek és barátságosak.
– Az erdészek gondozzák, tartják fenn az erdőt, ahol kerekezünk. Barátként gondoljunk rájuk, ha a munkájuk miatt átmenetileg akadályozzák a kerékpározást, és legyünk megértőek velük.
– Vigyük magunkkal haza a szemetünket, ha mások által eldobott szemetet látunk, tegyük megfelelő szeméttárolóba.

Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) célja, hogy népszerűsítse az aktív életmódot, emellett pedig biztonságunk és a természet megőrzése érdekében felhívja a figyelmet az erdőben történő kerékpáros kikapcsolódás írott és íratlan szabályaira. Ezzel kapcsolatban az OEE kiadványt is megjelentetett Tudatos Kerékpározás Magyarország Erdeiben címmel, mely ingyenes letölthető az OEE honlapjáról.