A sárgahasú unka (Bombina variegata) rendszertanilag az unkafélék (Bombinatoridae) családjába tartozik. Pupillájuk szív alakú, hátsó lábuk ujjai között fejlett úszóhártya feszül. Az unkafélék családjának tagjai nagyobb számban Ázsiában fordulnak elő, néhány képviselőjük viszont kizárólag Európában található meg.
A sárgahasú unka korábban „hegyi unka” néven is ismeretes volt, mert főként Közép- és Dél-Európa hegyvidékeinek lakója. Magyarországon a sárgahasú unka elterjedése szigetszerű, egyes középhegységeinkre és dombvidékeinkre korlátozódik. A sárgahasú unka Magyarországon a hegy- és dombvidéki vizes élőhelyeket kedveli. Élőhelyei főleg üde bükkösökben és gyertyános-tölgyesekben találhatóak, de az erdők közötti gyepterületeken és bokorfüzesekben is előfordul. Tavasztól őszig vízben vagy annak közvetlen közelében találjuk. Főként kis méretű, időszakos pocsolyákban, erdészeti utakon keréknyomokban, vizesárkokban tanyázik.
A sárgahasú unka robosztus testfelépítésű béka. Hátoldala szürkésbarna, a bőrét tüskés szaruszemölcsök borítják. A sárgahasú unka hasi foltjai élénk citromsárga vagy halványsárga színűek. Kifejlett egyedei 4–6 cm hosszúra nőnek meg. A hímek mellső végtagján párzási időszakban fekete színű hüvelykvánkos fejlődik. A nőstény kis csomókban egyszerre 50-100 petét rak. A petéket vízinövényekhez vagy más vízben található tereptárgyakhoz rögzíti. Az ebihalak 1,5–2 hónap alatt alakulnak át kis békává. Az ebihal szürkésbarna, barna foltokkal tarkított farokvitorlája a hát közepén indul. Átalakulásáig a lárva maximum 4,5 cm hosszúra nő.
Éjjel a legaktívabb, de gyakran nappal is megfigyelhető. Hazánkban általában március végén vagy április első felében bújik elő szárazföldi telelőhelyéről és szinte azonnal vizes élőhelyére vonul. Nászidőszaka hosszan, akár nyár végéig is elhúzódhat. A sárgahasú unkának nincs külső hanghólyagja, rezonátorként a tüdeje funkcionál. Jellegzetes „unk-unk” hívóhangja (melyről az unkák a nevüket kapták) a vöröshasú unkáénál gyengébben és magasabban szól.
A sárgahasú unkát hazánkban legfőképpen a klímaváltozás és a vele járó csapadékhiány veszélyezteti. Sajnálatos módon, a sárgahasú unka magyarországi fennmaradása több tényező miatt is veszélyben forog, nem véletlenül választotta tehát az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya 2025-re az „Év kétéltűjének”. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke: 50.000 Ft. Bővebb információk: https://mme.hu/khvsz/2025-ev-keteltuje-sargahasu-unka
Forrás: MME, fotó: Babocsay Gergely