Így jutunk a csillagokig

A Svábhegyi Csillagvizsgáló programkínálatáról, tudománykommunikációs tevékenységéről kaptunk tájékoztatást azon az újságíróknak szervezett rendezvényen, ahol a létesítmény négy hektáros parkjának és épületeinek bejárása közben megismerhettük a csillagászattal, mint tudománnyal kapcsolatos ismeretterjesztés fontosságát és aktualitásait.

Szabó Norton bemutató csillagász a Csillagvizsgáló múltbeli tevékenységéről beszél

A jól felépített előadásokból megismerhettük a magyarországi csillagászati kutatások múltját és a jelen törekvéseit, hallhattunk a gyermekeknek szervezett táborokról, s az ifjúsági Athletica Galactica versenyről, ami már komoly szaktudást vár a fiatalok részéről. Az előadások mellett érdekes bemutatókon is részt vehettünk, valamint meteoritokat nézegethettünk mikroszkópok alatt.

Mikroszkópok segítségével különböző meteorit darabokra nagyíthattunk rá

Az előadók szerint a csillagászat, mint témakör egyre nagyobb népszerűségnek örvend, programjaikon teltház van, bármely korosztályt is szólítják meg előadásukkal, bemutatójukkal. Az óvodásoknak plüss bolygók segítségével, játékos formában magyarázzák az égbolt összefüggéseit, a nagyobb gyermekeket a Bolygószimatoló laborban ismertetik meg a különböző anyagok szagával, ami más bolygókon előfordulhat.

Boldog Ádám bemutató csillagász magyaráz a bolygók különleges „illatáról”

A Svábhegyi Csillagvizsgáló a Svábhegy tetején, a Normafától 300 m-re fekszik, erdős környezetben. A négy hektáros ősfás területen, gyönyörű parkban találhatók a kutatóintézet épületei és kupolái. A területbejárás során több épületet is érintettünk, megnézhettük a parkban elhelyezett táblákat, melyek a Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet működését, illetve névadójának életútját mutatják be, illetve más csillagászati érdekességekről tájékoztatják a látogatókat.

„Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan”

Az est fénypontja a Budapest kupola meglátogatása és a távcsöves bemutató volt. Mindenki belenézhetett hazánk legnagyobb lencsés távcsövébe, és szemügyre vehette a Szaturnuszt gyűrűjével és néhány holdjával együtt. Az előadók szerint egy ilyen élmény akár életre szóló is lehet, több neves csillagászt egy ilyen távcsöves élmény indította el azon az úton, hogy a tudománynak ezt a területét válassza munkának, hivatásnak.

A 60 cm tükörátmérőjű Zeiss-Heyde távcső a Budapest kupolában

Budapest legnagyobb csillagvizsgálója, és a Világegyetem rejtett titkai arra várnak, hogy felfedezzük őket! A Svábhegyi Csillagvizsgáló csoportok számára előre egyeztetett időpontban látogatható, a nappali ég fényes égitestjei, vagy az éjszaka megfigyelhető csillaghalmazok és ködök más-más arcát mutatják be az égboltnak. A csillagász szakvezetők kétórás interaktív program keretében kalauzolják végig a látogatókat a csillagvizsgálón, mely során a legizgalmasabb műszerekkel, és az égitestek látványával ismerkedhetnek meg. A csoportos programokon egyszerre 20-30 fő részvételét ajánlják, maximális befogadóképesség egy csoportnál 35 fő. További információk osztálykirándulás szervezéséhez a Csoportok menüpontban található a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján: https://svabhegyicsillagvizsgalo.hu/