Környezetgazdagításnak tekinthető az állatok életkörülményeinek minden olyan javítása, amely lehetőséget ad nekik arra, hogy természetes módon viselkedjenek. A környezetgazdagítás célja, hogy értelmes elfoglaltságot adjunk az állatoknak. Hiszen amíg a természetben egész nap táplálékot, ivóvizet, búvóhelyet, párt keresnek, addig az állatkertben, ahol mindent készen megkapnak, sok szabadidejük marad, s ha ezt nem töltjük ki a természetes viselkedésükhöz kapcsolódó elfoglaltsággal, akkor unatkozni kezdenek. A budapesti Állatkert munkatársai folyton valamilyen környezetgazdagítási megoldáson törik a fejüket, amelynek eredményeit a látogatók is lépten-nyomon láthatják. Ilyen környezetgazdagítási lehetőséget nyújt a karácsony is: a fővárosi Állatkertben finomságokkal feldíszített fenyőfákkal kedveskednek az állatoknak. A fenyőfákat az Oázis Kertészeti Kft. adományozta az Állatkertnek.
A környezetgazdagítás egyik legjellemzőbb módja a táplálék olyan formában való kínálása, hogy az állatoknak egy kicsit dolgozniuk kelljen ahhoz, hogy hozzáférjenek a finom falatokhoz. A szibériai tigriseknél ez például úgy oldható meg, hogy a húst egy jutazsákba csomagolják. Egy darabig a zsákot kell marcangolni, hogy a hús hozzáférhetővé váljon, de miután a tigris egy nyugodt helyen elfogyasztotta a takarmányt, a zsák maradványai még azt követően is játékra, aktivitásra csábítják.
Az általában kevésbé ismert arany takin Ázsia (főleg Kína és Tibet) hegyvidékeinek nagytestű, dús szőrzetű párosujjú patása. A kecske- és juhfélékkel áll rokonságban. Tömege 250-400 kg, élettartama 16-18 év. A fővárosi Állatkertben egy hím és egy nőstény példány él két kicsinyével. E növényevő állatok szívesen fogyasztották a karácsonyfán kínált répát, karalábét, majd a fenyőfát is rágcsálni kezdték.
Az ázsiai elefántok sem maradhattak ki a környezetgazdagításból. A természetben legtöbbször csordában élnek, a budapesti állatkertben Angele és borja, Samu közösen használnak egy kifutót. Feldíszített karácsonyfa várta őket, amit nagy örömmel nézegettek, eszegették róla a finomságokat, majd felborították a fákat.
A fizikai környezet számos lehetőséget biztosít a környezetgazdagításra, ilyenkor a kifutó teljes használatának ösztönzése a cél új tárgyak vagy játékok segítségével. Az elefántokhoz behelyezett karácsonyfák nemcsak a finom táplálék kínálására szolgáltak. Samu, a három éves kis elefánt játékként is használni kezdte a fenyőfát: lökdöste, rugdosta, magasba emelte és dobálta a növényt.
A majomházban élő fajoknál több fenyőfa került elhelyezésre naranccsal, szaloncukor papírba rejtett magvakkal megpakolva. A majmok eleinte szégyenlősek voltak az őket figyelő látogatók miatt, csak egy kis idő elteltével merészkedtek a karácsonyfák közelébe. Más ajándékok is várták őket: papírtáskába csomagolt ételek, takaró, egyéb játékszerek.
A kétpúpú tevék eleinte bizalmatlanok voltak a kikészített csemegékkel szemben, csak messziről méregették az újdonságokat. Majd egymás közelében maradva egyre közelebb mentek a karácsonyfákhoz, míg végül megkóstolták a karácsonyi ajándéknak szánt finomságokat.
A környezetgazdagítás a házikedvencek életében is nagyon fontos: unalmas lenne, ha egész életüket egy ugyanúgy berendezett kalitkában, terráriumban kellene leélniük. A takarítás ad némi változatosságot, hiszen új almot helyezünk el, amivel új szagok is érkeznek, de még jobb, ha búvóhelyek, fadarabok behelyezésével új ingereket adunk a kisállatnak. Így stimuláljuk érzékszerveit, játéklehetőséget biztosítunk, gazdagítjuk viselkedési formáit. Kutyák esetében pedig a táp váltogatása, valamint a mindennapos séta helyeinek változatossága, hosszabb kirándulások adhatnak új élményeket.