Magyar diákok kérdései és kísérletei kerülhetnek fel a világ legmodernebb űrállomására! A Kínai Nagykövetség és a China Manned Space űrügynökség felajánlására magyar diákok által összeállított kérdéseket és kísérleteket terveznek bemutatni a Tienkung, azaz Mennyei Palota kínai űrállomáson. A kérdésekből és kísérletekből űrbéli film készül.
A Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetségének kezdeményezésével közös kínai-magyar edukációs és tudománynépszerűsítési űrprojekt indul a Chinese Manned Space kínai űrügynökség, a Magyar Tudományos Akadémia Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya, a Svábhegyi Csillagvizsgáló – és persze kreatív magyar diákok – közreműködésével.
A diákok egyik feladata, hogy űrkutatással, és az űrbéli mindennapi élettel kapcsolatos izgalmas kérdéseket tegyenek fel. A másik feladat, hogy egyszerű, de ötletes, az űrállomáson fellelhető eszközökkel megvalósítható demonstrációs kísérleteket találjanak ki a súlytalanságban látható jelenségek bemutatására.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló által meghirdetett pályázaton az ország minden régiójából várnak kérdéseket, általános iskola felső tagozatos, középiskolás és a főiskolás-egyetemista diákoktól. A beérkező egyszerű pályázatokból a csillagvizsgálóból felkért szakmai zsűri fogja kiválogatni a 15 legizgalmasabb kérdést, és 2 kísérletet, amik kijuthatnak az űrbe!
A kérdéseket és a kísérletek megvalósíthatóságát a China Manned Space űrügynökség validálja, és amik űrutazásra érdemesek, felkerülnek a Tienkung űrállomásra. A világ legmodernebb űrállomásán jelenleg a Sencsou-19 küldetés háromtagú személyzete teljesít szolgálatot: Vang Haocö, Caj Hszücsö és Szung Lingtung.

Az űrállomás személyzete egy rendhagyó űrbéli tanóra keretében fogja megválaszolni a magyar diákok 15 legjobb kérdését mintegy 30 percben, és lehetőségektől függően egy-két egyszerű kísérletet is végrehajtanak. A Mennyei Palotában készült oktatófilmen a kérdező diákok nevét, iskoláját és lakóhelyét is feltüntetik majd.
Az elkészült űrbéli tanórát ünnepélyes keretek között, a Magyar Tudományos Akadémia Székházában tervezik levetíteni júniusban, a Magyar Tudomány Ünnepe 2025/2026 rendezvénysorozat elemeként.A filmvetítésre a prominens személyek mellett természetesen azon diákokat is meghívják, akiknek a kérdései vagy kísérletei sikeresen kijutottak a kínai űrállomásra.
Az Irány a Mennyei Palota! egy nagyszerű edukációs, pályaorientációs és bevonási lehetőség a magyar diákok számára, hogy a világ legmodernebb űrállomásán zajló életet és kutatómunkát első kézből megismerjék, és a magyar diákok szellemi terméke kijuthasson a világűrbe. Hasonló együttműködés eddig mindössze az USA-val, Szerbiával és Bulgáriával történt, így a magyar diákok képviselhetik a negyedik nemzetet, akik az űrállomásra jutnak, és akik számára kínai űrhajós kollégák tartanak inspiráló, és bizonyára feledhetetlen élmény tanórát.
A pályázat beadási határideje 2025. március 11. 23:00
A projektről részletes tájékoztatást a Svábhegyi Csillagvizsgáló Mennyei Palota oldalán olvashatnak, ugyanitt megtalálják a regisztrációs űrlapot is: