A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya 2025-ben a páfrányfenyőt választotta az év gyógynövényének. Az MGYT Gyógynövény Szakosztályának célja, hogy tevékenységével hozzájáruljon a gyógynövények szakszerű alkalmazásának terjedéséhez. A ginkónak is nevezett páfrányfenyő (Ginkgo biloba) Ázsiából származik, hazánkban dísznövényként ültetett növény, arborétumokban megcsodálhatjuk. Jó várostűrő képessége miatt utak mentén, városi parkokba is gyakran ültetik. Egy igazi „őskövület”, bolygónk egyik legősibb fafajának tartják. 40 méter magasra is megnövő, kétlaki fa. Lombhullató fenyőféle, levelei hosszú nyelűek, villás erezetűek, ősszel gyönyörű sárgára színeződnek.

A levéllemezek lehetnek osztatlanok is, de többnyire kialakul a legyező alakú leveleken egy bevágás, erre utal a biloba, vagyis kétkaréjú kifejezés a növény nevében. Drogját levelei adják, ezért a világon több helyen termesztésbe vonták. Erős hatású gyógynövény: a tradicionális kínai gyógyászatban magas vérnyomás, asztma és fülzúgás elleni szerként alkalmazzák. Legfőbb hatásiránya az időskori megbetegedésekkel függ össze, ún. geriátrikum: lassítja a leépülési folyamatokat, fokozza a koncentrációs- és a szellemi teljesítőképességet. Szédülés, feledékenység, emlékezetzavarok, hangulatingadozás esetén is bevált. Agyi vérkeringés károsodása, érelmeszesedés, sőt Alzheimer-kór esetén is javallott.

Teája háziszerként nem alkalmazható, mert hatóanyagai nem oldódnak vízben, helyette a kereskedelemben kapható kivonatokat célszerű alkalmazni. A hazánkban kapható, korszerű ginkó készítmények a levél flavonoidokra és terpenoidokra standardizált kivonatát tartalmazzák. A ginkót a kozmetikaipar is felhasználja, szépítő szerek alkotórészei között is megtalálhatjuk. Magját az ázsiaiak megpirítják, s csemegeként, vagy leveseket ízesítve fogyasztják.
Fotók: Papp Sólyom
