Az emberi egészség a környezettel szoros összefüggésben van, ezért a környezetvédelem az egészség védelméhez is hozzájárul. Gondoljunk csak a levegő és vizeink védelmére, de a termesztett növényeink talajminőségének megőrzése, s a növényvédő szerek körültekintő használata is ide tartozik. Ha vigyázunk bolygónkra és helyreállítjuk a megbomlott ökoszisztémát, akkor az ember helye és egészsége is biztosítottá válik.
Az egészségfejlesztés komplex fogalom, részét képezi a betegségmegelőzés és az egészségmegőrzés, valamint a kialakult betegség gyógyításához szükséges oktatás, vagyis az egészséges életmódra nevelés is. Az egészség szavunk mögött a teljesség rejlik, vigyázzunk hát rá.
Az általános iskolában a Nemzeti Alaptanterv adta új ismeretek az egészséges életmód kialakításához önmagukban nem elegendőek. Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a környezet és az egészség egymástól elválaszthatatlan fogalmak, hogy a környezeti ártalmak és az egészségkárosodás között összefüggés mutatkozik. Az ember harmonikus étrendjének összeállítását, vitaminszükségletének kielégítését és bolygónk egészségi állapotának javítását egyidejűleg kell megvalósítani. A „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” elve ahhoz is hozzájárulhat, hogy élelmiszereink ne utazzanak országokon keresztül, hanem igyekezzünk mi magunk előállítani azokat. Itt kapcsolódik össze a kertészet, vagyis a kertészek által helyben termesztett egészséges, friss idénytermékek fogyasztása az egészségfejlesztéssel. A kertpedagógia pedig játékosan tanítja meg a „hogyant”. Mind a növények – akár vegyszermentes – termesztését, mind az egészséges táplálkozás alapjait.