Óvodáskorúak környezeti nevelése Orosházán

„Ha igazán szereted a természetet, mindenhol megtalálod a szépséget!”

Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Székhely Óvodájában fontosnak tartjuk az óvodás korban megalapozható környezettudatos magatartás formálását, a fenntarthatóságra nevelést, a gyermekek, szülők ökológiai szemléletformálását.  Pedagógiai elkötelezettségünk eredményeként 2020 óta „Zöld Óvoda” címmel rendelkezünk, melyet már második alkalommal nyertünk el. Zöld Óvodának lenni jó!

A környezeti nevelésünk komplex módon áthatja az óvodai életünk mindennapjait. Jó az óvodásoknak, mert sokat tevékenykednek a friss levegőn, a természetben. Kirándulások során az „Erdei Óvoda Program” megvalósítása alkalmával megtapasztalják a természet szépségeit, hogyan kell környezetük értékeit óvni, védeni. Megismerkednek a „Zöld jeles napokkal”. Az óvoda udvarán kialakított kis kertekben a gyermekek együtt nevelgetik az elültetett magokat, palántákat, majd a megtermelt zöldségeket jóízűen elfogyasztják. A kert az őszi időszakban is ad feladatokat.

A szülőknek azért jó, mert gyermekeik megismerkednek a természet és környezetvédelem fontosságával, a közvetlen környezetünk hagyományaival, értékeivel. A családokkal közösen formáljuk a gyermekek egészséges életmódját, táplálkozási szokásait, személyiségüket, érzékenységüket környezetük iránt.

Minden évszak nagyon sok lehetőséget kínál a környezettudatos magatartás formálására. A téli időszakban főleg a csoportszobákban valósítjuk meg a „Zöld óvoda” programunkat. A gyerekek ilyenkor gondoskodnak a szobanövényekről, készítenek banánhéjból tápoldatot, amivel meglocsolják őket. Rendszeresen letisztítják a leveleket. Folyamatosan csíráztatunk óvodásainkkal mikrozöld magokat, melyek ebben az időszakban is friss vitamin forrást biztosítanak gyermekeink számára. Nagy élmény számukra a növények növekedésének megfigyelése, gondozása.

A gyógynövényes kertünkből a nyári időszakban leszüretelt termésekből mézes gyógyteát készítünk az egészség megóvása érdekében. A szülők támogatásával a helyi termelőktől vásárolt gyümölcsöket, zöldségeket fogyasztunk napi rendszerességgel.  Közösen készítünk salátákat, egészséges gyümölcsleveket.

A csoportszobáinkban kisállatokat is nevelgetünk (halak, teknős). A gyerekek megfigyelik életmódjukat, táplálkozásukat, növekedésüket. Közösen gondoskodunk az állatokról, ezzel is alapozva a felelős állattartást.

Udvarunkon madárbarát kertet alakítottunk ki a madáritató, madáretetők mellé, madárfürdő, madárodú kihelyezésével. Így egész évben tudunk gondoskodni az itt élő madarakról. A hideg hónapokban a madáretetőket rendszeresen feltöltjük magokkal, készítünk madárkalácsot.

A környezetvédelem jegyében természetes és újrahasznosított anyagokból készítünk madáretetőket. (narancshéjból, fából, palackokból, cserépből, alátétből, különböző műanyagokból). A családokat is sikeresen bevontuk a programba, már hagyomány, hogy a fenntarthatóságot szem előtt tartva hirdetünk madáretető, madárodú készítő versenyt. Az elkészült etetőket a gyerekekkel közösen kihelyeztük a kertben.

Horváth Lajosné

Náfrádi Mihályné

Zöld Óvoda koordinátorok

Fotók: az óvoda dolgozói, OrosCafe