Vízimalom és herbárium Gyenesdiáson

A gyenesdiási Talabér-Bujtor-Osvald–féle vízimalom a források szerint 1551-ben épült és az épület a 20. századi államosításáig töltötte be eredeti funkcióját. A Talabér-féle vízimalom nemrégiben teljes mértékben megújult, környezete megszépült, s pékmúzeum, fűszerkert és herbárium is kialakításra került.
Az épületben egy közel tíz tonnás pék kemence, egy érdekes kiállítás és a malomszerkezet makettje eleveníti meg az egykori vízimalmok világát. A pékmúzeumban tablók mutatják be a környéken egykor működő malomtípusokat, a lisztkészítés folyamatát és eszközeit, valamint a kenyérsütést is. Az alsó szinten kap helyet a herbárium, melyet egy helyben telepített, magaságyásokból álló fűszerkert szolgál ki.

Fotó: Papp Sólyom

A Festetics Fűszerkert és Herbárium gyógynövény-teázóval, workshopokkal, előadásokkal várja a vendégeket gyönyörű környezetben. Programkínálatukban szakmai előadások és különleges gyógynövényes workshopok, felnőtteknek és gyerekeknek szóló táborok egyaránt megtalálhatóak, de ha egy kellemes séta keretében keresi fel valaki a herbáriumot, egy frissítő gyógynövénytea vagy saját készítésű házi szörpjük biztosan jól fog esni.
A külső rekonstrukció a malomépület 18. századi megjelenését idézi alulcsapó vízikerékkel és zsilipekkel. A vízikereket hajtó Malom-patak a János-forráscsoportból ered.

Fotó: Papp Sólyom

A János-forrás mintegy 350 méter hosszú elfolyó árkát kísérő sétányon került kialakításra a Forrás tanösvény, mely 16 táblán mutatja be a helyi növény- és állatvilágot. A sétány a Balatoni Bringakörútra vezeti a látogatókat, melyről a Balaton part, a Gyenesdiási Piac és Rendezvénytér, és a Keszthelyi-hegység egyaránt elérhető kerékpárral, vagy gyalogosan.
A vízimalom Gyenesdiás egyik kis zsákutcájában, a Malom utca 7. szám alatt található. Az érdeklődők a Facebook oldalukon (Diási Vízimalom – Pékmúzeum, Festetics Fűszerkert és Herbárium) tájékozódhatnak az aktuális programokról.

Fotó: Papp Sólyom